INSTAGRAM’DA ETKİLEŞİM ARTTIRMANIN YOLLARI

Instagram uygulaması hedef kitlenize ulaşmak ve marka bilinirliğinizi arttırmak için en etkili yollardan biridir. Instagram’ı doğru ve etkili bir şekilde kullanırsanız kısa sürede hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.
Instagram’da etkileşim, kullanıcıların paylaştığınız içeriklere tepki verme sıklığını ifade eder. Bu tepkiler; beğenme, yorum yazma, paylaşma, etiketleme hareketlerini ifade eder. Etkileşim sayesinde marka bilinirliğiniz hedef kitleniz tarafından bilinir. Peki Instagram’da etkileşimi nasıl arttırabilirsiniz? Gelin hep birlikte bakalım.

Hashtag Kullanımı

Hashtagler özel ve ayrıntılıdır. Markanıza uygun hashtagleri kullanarak daha çok kullanıcıya ulaşabilirsiniz. Markanıza ve gün içinde paylaştığınız içeriklere uygun hashtag kullanarak takipçi sayınızı arttırabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken tek nokta; eğer takipçi sayınız fazla değilse milyonlarca gönderi içeren etiketleri kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Milyonlarca gönderi içeren etiketleri kullanmak gönderilerinizin başlıca kısmında gösterilme olasılığını düşürür.
Markanız için özel hashtag oluşturmak, keşfedilebilir olasılığınızı arttırır. Özel hashtag ile kolayca bulunabilir ve verilerinizi kontrol edebilirsiniz.

Görsel Kullanımı

Instagram’da paylaşacağınız içeriklere uygun görsel kullanmak son derece önemlidir. Gerçeği yansıtmayan görseller kullanmak takipçileriniz için olumsuz bir durum olur.
Yapılan bir araştırmaya göre insan yüzünün paylaşıldığı içerikler kullanıcılar tarafından daha çok beğeni almaktadır. Bu yüzden içeriklerde insan görselleri paylaşmak etkileşiminizi arttıracaktır.
Müşterilerinizden gelen fotoğrafları paylaşarak
Markanızın hizmet verdiği kişileri paylaşarak
Ürünlerinizi tanıtan ünlüleri paylaşarak etkileşimi arttırabilirsiniz.

Düzenli ve Sık Bir Şekilde Paylaşım Yapmak

Instagram’da etkileşimi arttırmanın bir diğer yolu düzenli ve sık bir şekilde paylaşım yapmak. Markanız için günde 1-2 paylaşım yapmak etkileşimi arttıracaktır

Takipçilerinizin Aktif Olduğu Zamanlar Paylaşım Yapmak

Takipçilerinizin aktif olduğu zamanları belirleyerek paylaşım yaparak etkileşimi arttırabilirsiniz. İstatistikler-hedef kitle sekmelerine tıklayarak hedef kitlenizi tespit edebilirsiniz.

Instagram’da Trendleri Takip Etmek

Instagram’da trend olan akımları takip edip akıma uygun içerikler paylaşmak etkileşimi arttırır. Markanız için uygun akımları kullanmak popüler olmanızı kolaylaştırır.

Videolar Paylaşın

Instagram’da videolar daha çok izlenmektedir. 60 saniye veya daha uzun videolar, reelslar ile etkileşimi arttırabilirsiniz.