SOSYAL MEDYA REKLAMLARINDA YAPILAN HATALAR

Sosyal medya milyonları geçen kullanıcı sayısıyla markalar için oldukça önemlidir. Markalar, sosyal medya ile kısa sürede hedef kitlesine ulaşarak bilinirliğini arttırır.
Sosyal medyada başarılı olmak için sosyal medyada dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu noktalara dikkat edilmezse sosyal medya reklamlarınız etkili olmaz.

Peki bu kadar aktif bir şekilde kullanılan sosyal medya reklamlarında yapılan hatalar nelerdir gelin birlikte bakalım.

Pazarlama Stratejisi Oluşturmak

Sosyal medya reklamlarını yayınlamadan önce pazarlama stratejisi oluşturmak gerekir. Pazarlama stratejisi oluşturulmadan yayınlanan sosyal medya reklamları yüksek geri dönüş sağlayamaz.
Sosyal medya pazarlama stratejisinde; kime hitap edeceği, gönderilerin nasıl paylaşılacağı, ilerleyen dönemde hangi adımların atılacağı yer alır.

Hedef Kitlesi Oluşturmamak

Hedef kitleyi belirleyip hedef kitleye uygun stratejiler geliştirmek sosyal medyada başarılı olmanızı sağlar. Hedef kitlenizi tanıyıp hedef kitleye uygun ürünlerin sosyal medya reklamlarını yayınlayarak hedef kitlenin dikkatini çekebilirsiniz.

Müşterilerin Sorularına ve Yorumlarına Cevap Vermemek

Sosyal medyada müşteriler yorumlarına, sorularına yanıt almak ister. Bu yorum ve sorulara hızlı dönüş yaparak etkileşimi arttırabilirsiniz.

Yanlış Görsel Kullanmak

Paylaşımı yapılan görselin ürün ile uyumlu olması gerekir. Ürün ile bağdaşmayan görsel müşteriler tarafından olumsuz şekilde değerlendirilir. Kullanılacak görsel dikkat çekici olmalıdır.

Yanlış Sosyal Medya Seçimi

sosyal medya reklamlarının yayınlanacağı sosyal medya platformları etkileşim olarak son derece önemlidir. Her sosyal medya platformunun kullanıcı kitlesi farklıdır. Bu yüzden sosyal medya reklamlarının yayınlanacağı platformlara karar verirken dikkat etmelisiniz.