GOOGLE HELPFUL CONTENT UPDATE

Google Ağustos 2022 itibariyle Google Helpful Content Update algoritma güncellemesini duyurdu. Google Helpful Content Update, arama sonuç sıralamalarını etkileyecek bir içerik güncellemesidir. Şu an İngilizce dilini kullanan arama motoru sonuç sayfalarında kullanılan bu güncelleme yakında tüm arama motorlarında kullanılabilecek.
Peki nedir Google Helpful Content Update ve ne işe yarar?

Google Helpful Content Update Nedir

Google Helpful Content Update, Google tarafından Ağustos ayında duyurulan faydalı içerik güncellemesidir. Yararlı içerik güncellemesi, Google arama sayfalarında doğru bilgi vermeyen, kopya ve gereksiz içeriklerin aşağı sıralarda yer almasını sağlıyor.
Google faydalı içerik güncellemesinin amacı, doğru bilgiyle hazırlanan faydalı içerikleri ön plana çıkarmak. Google, bu güncellemenin site geneli için kullanılabilecek bir değerlendirme olacağını belirtti yani sitede yer alan sayfalarda faydasız içerikler yer alıyorsa bu güncelleme ile tüm site olumsuz bir şekilde etkilenecektir. Olumsuz etkilenen siteler doğal olarak Google arama sayfalarında sıralama kaybedecek.
Bu güncellemeden olumsuz etkilenecek olan sitelerin tekrar sıralamalarını yükseltmeleri biraz zaman alabilir.
Başlangıçta sadece İngilizce olarak yayınlanmış içerikleri içeren Helpful Content Update’in yakın zamanda birçok dilde kullanılabilecek.

Google Helpful Content Update Ne İşe Yarar

Bu güncelleme, kopya veya değersiz içerikler içeren web sitelerinin sıralamalarını etkiliyor. Bilgi vermekten çok arama motorlarında sıralama için yazılan içeriklerin yaygın olmasından dolayı bu algoritma güncellemesinin etkili olacağı düşünülüyor.
Google’ın yayınladığı Helpful Content güncellemesi ile web sayfalarının oluşturma niyeti daha iyi şekilde anlaşılabilecek. Bu sayede gerçekten faydalı içerikler içeren web sitelerinin sıralaması yükselecek.

İlerde Türkçe içeriklerde de kullanılabilecek Google Helpful Content Update algoritma güncellemesi ile web sitenizin olumsuz etkilenmemesi için içerik oluştururken nelerden uzak durmalısınız?

Faydalı İçerik Yazarken Uzak Durulması Gerekenler

Kullanıcılara doğru bilgi vermeyen içerikler yazmak
Botlar tarafından üretilen içerikleri yayımlamak
Ağdalı yazım dili kullanmak
İçeriği kopyalayıp, paylaşmak
Çok sık anahtar kelime kullanmak
Gereksiz link kullanmak
Gereksiz reklamlara yer vermek
İçerik konusunun dışına çıkmak
Gereğinden fazla uzun cümleler kurmak
Gereksiz görsel kullanmak.

Kaliteli ve faydalı içerikler oluşturarak ilerleyen zamanlarda Türkçe dilinde de kullanılabilecek bu güncellemeden web siteleri olumlu yönde etkilenecektir.