GOOGLE ADS STRATEJİLERİ

Reklamın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Her türlü koşula uygun reklamcılık yöntemi bulunmaktadır. Dijital dünyadaki değişim ile birlikte yeni reklamcılık türleri de geliştirilmektedir. Google, internet reklamcılığı konusuna Google Ads ile etkili çözümler sunmaktadır. Peki Google Ads nedir, Google Ads’te başarılı olmak için hangi stratejiler uygulanmalıdır?

Google Ads

Google Ads, Google aracılığıyla ulaşılabilen her yerde reklam vermenizi sağlayan bir reklamcılık hizmetidir. Google’ın Türkiye’de açık ara en çok kullanılan arama motoru olması, markalar için Google’da reklam vermeyi önemli hale getirmiştir.

Satışlarınızı ve marka bilinirliğinizi arttıracak reklam kampanyalarında başarıyı elde etmeniz için reklam stratejileri oldukça önemlidir. Gelin hep birlikte bu stratejilere birlikte bakalım.

Google Ads Stratejileri

Doğru Google Ads stratejisi seçerek hedeflerinize kısa sürede ulaşıp, satışlarınızı arttırabilirsiniz. Peki bu stratejiler nelerdir?

Google Anahtar Kelime Planlayıcısını Kullanmak

Google anahtar kelime planlayıcısı, anahtar kelime araştırmalarıdır. İşletmenize uygun birçok anahtar kelime fikri veren planlayıcıyı Arama Motoru Optimizasyonu için kullanabilirsiniz. Doğru belirlenen anahtar kelimeler ile web sitenize trafiği kısa sürede arttırabilirsiniz. İşletmenize özel en iyi anahtar kelimeleri bulmak için Google anahtar kelime planlayıcısını kullanmanız gereklidir.

Kampanyalarınızı Dönüşümler İçin Optimize Edin

Google Ads’te yer alan tüm kampanyalarınızı dönüşümler için optimize etmeniz gereklidir. Google Analytics hesabı oluşturarak Google Ads hesabınızı bağlayabilirsiniz. Google Analytics ile hedeflerinizi dönüşüm olarak aktarabilirsiniz. Elde ettiğiniz dönüşümlere göre optimizasyon yapabilir, reklam kampanyalarınızın sonuçlarını görebilirsiniz.

Akıllı Teklif Stratejisini Kullanın

Google Ads’te reklam verirken İşlem Başına Maliyet Hedefi (EBM) ve Reklam Harcamalarından Elde Edilen Getiri Hedefi (ROAS) gibi teklif stratejilerinden yararlanabilirsiniz. Akıllı teklif stratejileri bütçenizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar.
Reklam kampanyalarınızdan dönüşüm sağlamaya başladığınızda, Google Ads, hangi anahtar kelimelerin dönüşüm sağlama olasılığının yüksek olduğunu anlamak için kampanya verilerinizi kullanabilecektir.

Özel Amaç Kitleleri Oluşturun

Özel amaç kitleleri, işletmeniz için özel olarak oluşturabileceğiniz pazardaki kitlelerdir. Bu kitlelere özel anahtar kelimelerle, reklam kampanyaları düzenleyebilirsiniz. Bu oluşturduğunuz reklam kampanyalarını kontrol edebilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Kitleleri Oluşturun

Yeniden pazarlama, Google reklamları için en iyi stratejilerden biri olmuştur. Web sitenizi daha önce ziyaret etmiş kişilere ulaşmak için yeniden pazarlama kitlelerinden yararlanabilirsiniz.
Google Ads üzerinden yeniden pazarlama kitleleri oluşturarak bu hedef kitlenizi reklam kampanyalarında kullanabilirsiniz.

İşletmenizle Alakalı Tüm Reklam Uzantılarını Kullanın

İşletmenizle alakalı tüm reklam uzantılarını kullanmalısınız. Site bağlantıları, açıklama metni uzantıları, telefon uzantıları, mesaj uzantıları, yer uzantıları, satış uzantıları gibi işletmenize uygun tüm reklam uzantılarını kullanabilirsiniz. Reklamlarınıza bilgi katacak tüm Google Ads uzantılarını kullanarak hedef kitlenize kısa sürede ulaşıp, satışları arttırabilirsiniz.

Google Ads Reklam Modellerini Ayırın

Google Ads reklam modellerini ( Google arama reklamları, görüntülü reklamları, video reklamlarını) bir arada kullanmayın. Reklam kampanyanızı oluştururken hangi reklam modelinin kampanyanıza uygun olduğunu araştırmanız gerekir. Doğru reklam modelinde yayınlanan reklam kampanyaları sizi başarıya ulaştıracaktır.

Arama Terimleri Raporlarını kullanın

Arama terimleri raporunu kullanarak anahtar kelimeleri reklam kampanyanızdan çıkarıp negatif anahtar kelime listenize ekleyebilirsiniz.

Google Ads’te Yer Alan Tüm Reklam Modellerini Test Edin

Oluşturduğunuz reklam kampanyasına uygun reklam modelini bulmak için tüm reklam modellerini test edin. Kampanyanıza hangi reklam modeli yüksek geri dönüş sağlıyorsa, o reklam modelini seçin.

Negatif Anahtar Kelimeleri Kullanın

Reklam kampanyalarında negatif anahtar kelime kullanımının başarısı göz ardı edilmemeli. Negatif anahtar kelimeleri kampanyanıza eklediğinizde bu anahtar kelimeleri yazan ziyaretçiler web sitenizi ziyaret etmez.

Google Ads stratejilerini göz önüne alarak oluşturduğunuz reklam kampanyalarıyla kısa sürede web sitenize trafiği çekip, satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Detaylı bilgi için tıklayın.