Dijital Pazarlamanın Marka İçin Önemi

Dijital pazarlamanın marka için önemi günümüzde sıkça araştırılmaktadır. Bu yazımızda sizlere, dijital pazarlamanın markalar için önemini tüm detaylarıyla anlatacağız.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama, dijital kanalları (Sosyal medya, Google, web site) kanallarını kullanarak ürün veya hizmetlerin tanıtılmasıdır. Dijital pazarlama ile kısa sürede hedef kitlenize ulaşıp, faaliyetlerinizi satışa dönüştürebilirsiniz. Özellikle dijitalleşen dünyamızda dijital pazarlamanın önemi artmaktadır. Yoğun şekilde kullanılan sosyal medyalar ile markanızın bilinirliğini arttırarak daha çok insana ulaşabilirsiniz.
Doğru bir şekilde dijital pazarlamanın yapılması için öncelikle marka hedeflerinize uygun strateji belirlenmesi gerekir. Doğru belirlenen strateji ile hedef kitlenizin markanızı tanıması hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Dijital Pazarlamanın Önemi

Biliyoruz ki artık dijital bir çağdayız. Artık insanlar gününün büyük birçoğunu dijital mecralarda geçirmektedir. Durum böyle olunca markaların dijital platformlara yönelmesi büyük bir avantaj sağlamaktadır. Dijital mecralarda yapılan dijital pazarlama faaliyetleri oldukça başarılı bir performans göstermektedir.
Dijital pazarlama, markanızın kısa sürede hedef kitleniz tarafından bilinirliğinin artmasını sağlar. Doğru strateji, doğru belirlenen bir hedef kitle ve doğru reklam modeli ile yapılan dijital pazarlama faaliyetleri olumlu geri dönüş sağlar.
Dijital pazarlama ile, markanızın dijital ortamdaki hedeflere ulaşması için hangi dijital kanalda, hangi araç ile, ne zaman ve nasıl yapılacağını belirleyerek satışlarınızı ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.
Örnek verecek olursak; bir butik otel sahibisiniz ve otelinize müşteri çekmek istiyorsunuz ama hedef kitlenize nasıl ulaşacağınızı bilmiyorsunuz. İşte bu noktada dijital pazarlama yardımınıza yetişiyor. Butik oteliniz için hangi sosyal mecraları kullanacağınızı ve hangi reklam modelinin markanıza uygun olacağı dijital pazarlama ile belirlenmektedir. Butik oteliniz için sosyal medyalarınızın içeriklerle yönetilmesi, sosyal medyaya, YouTube’a ve Google’a reklam verilmesi ve butik otelinizi yansıtan iyi bir web sitesi gibi faaliyetlerin hepsi dijital pazarlamanın içeriğidir. Unutmayın, doğru stratejilerle gerçekleştirilen dijital pazarlama kısa sürede markanızı başarıya ulaştıracaktır.

Dijital Pazarlama Yöntemleri

Dijital Pazarlamada Web Site
Web sitesi, markanızın dijital kimliğini yansıtmaktadır. Doğru şekilde ve SEO uyumlu olarak kurulan bir web sitesi ile hedef kitlenizin sizi bulması kolaylaşır. Hızlı şekilde açılan web siteleri her zaman ön planda olmuştur. Web sitenizin hızlı bir şekilde açılmasını istiyorsanız; doğru hosting seçimi ve görsel boyutunu kullanmalısınız. Detaylı bilgi için SEO Uyumlu Web Sitesi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Sosyal Medya Yönetimi
Sosyal medya ağları, kullanıcıların yoğun şekilde kullandığı platformların başında gelmektedir. Hedef kitlenize uygun sosyal medyayı kullanmak geniş kitlelere ulaşmanızı sağlayacaktır.
Sosyal medya pazarlaması; markanızı oluşturmak, satışları arttırmak, web siteye trafik çekmek için sosyal medya platformlarının kullanılmasıdır. Sosyal medya pazarlaması ile takipçileriniz ile iletişim kurabilir, sonuçları analiz edebilir ve sosyal medya reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM)
Google ADS olarak da bilinen arama motoru pazarlaması (SEM), arama motorlarında reklam vermenizi sağlayan dijital pazarlama yöntemidir. Google gibi arama motorlarında en üst sıralarda reklam olarak gösterilen SEM, doğru şekilde yapılırsa kısa sürede yüksek geri dönüş sağlayacaktır. Doğru anahtar kelimelerle oluşturulan SEM, tıklama başına maliyet ile çalışmaktadır. Yayınladığınız reklama müşterileriniz tıkladığında, tıklama başı maliyeti size gider olarak yansıyacaktır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu yani SEO, web sitelerin arama motorlarında en üst sıralarda yer almasını sağlar. Web sitenizi organik şekilde arama motorlarında ön plana çıkarmak istiyorsanız SEO çalışmalarına önem vermeniz gerekmektedir. SEO doğrudan anahtar kelimelerle alakalıdır. Markanız için belirlediğiniz anahtar kelimeler, hedef kitlenize ulaşmanızı sağlayarak satışlarınızı arttırmanızı sağlar. SEO içerisinde;
Anahtar Kelime Seçimi
İçerik Planlaması
Görsel Kullanım
Link Yönetimi
Site İçi SEO Çalışmaları (Başlık, meta açıklamalar vs.)
Site Dışı SEO çalışmaları (Backlink, vs)
Çalışmaları yer almaktadır.

E-Mail Marketing
Dijital pazarlama yöntemleri arasında yer alan bir diğer dijital pazarlama yöntemi e-mail pazarlamasıdır. E-mail pazarlaması; ürün, hizmet ve kampanya tanıtımı yapmak isteyen markaların duyurularını e-posta yoluyla yapmasıdır. Kişiselleştirilmiş e postalarla müşterilerinizin dikkatini çekerek, davranışlarını satın alma davranışına dönüştürebilirsiniz.

İçerik Pazarlaması                                                                                                              İçerik pazarlaması, markaların hedef kitlelerine blog veya sosyal medya platformları aracılığıyla ulaştığı dijital pazarlama yöntemidir. Farklı konularda içerik üretip bu içerikleri sitede paylaşabilirsiniz. Bu sayede markanız, araştırma yapan müşterilerinize daha kolay ve hızlı şekilde ulaşabilmektedir.

Nowus Digital ile dijital pazarlama çalışmalarınızı profesyonelce gerçekleştirin