WordPress Sitenizi Hızlandırmanın En Etkili 5 Yolu

Markanızın Google’da üst sıralarda yer almasını istiyorsanız mutlaka hızlı bir siteye sahip olmanız gerekiyor. WordPress yazılımı kullanan web siteleri oldukça hızlıdır. Yüzlerce tema ve eklenti için koda ihtiyacınız olmadığı WordPress ile fark yaratın.

Site Hızı Neden Önemlidir?

Site hızlandırma işlemleri SEO çalışmaları için oldukça önemlidir. Sitenizin hızlı olması sayfa görüntüleme sayısını arttırır. Hızlı web sitelerinde kullanıcıların sayfadan erken çıkma oranı düşük olur. Yavaş web sitelerini ziyaretçiler pek sevmez.
Yapılan araştırmalara göre bir web sitesi ortalama 4 saniyede açılmalıdır. 4 saniyeye geçen web sitelerini ziyaretçilerin çoğu terk etmektedir.
Bu durumda WordPress yazılımı ile kurulan web sitenizi Nasıl Hızlandırırsınız? Bu sorunun cevabını metnin devamında bulabilirsiniz.

WordPress Sitesini Hızlandırmanın En Etkili 5 Yolu

Hosting

İyi bir hosting seçmemeniz durumunda, Hosting SEO için kötü bir tercih olacaktır. Hosting, web site hızını belirleyen unsurların başında gelir. Web sitenize göre hosting seçmelisiniz. Doğru hosting seçimi ile ziyaretçileriniz sizi bulur.

Tema Seçimi

Tema seçimi WordPress sitelerinin kaderini belirleyen unsurlardan biridir. Temalar, WordPress site hızı üzerinde %90 öneme sahiptir. SEO uyumlu ve düzgün şekilde kodlanmış bir tasarım kullanarak WordPress site hızını artırabilirsiniz. WordPress teması satın almadan önce değerlendirme puanına göz atmanızı tavsiye ederiz.

WordPress Teması Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

WordPress teması seçerken en önemli nokta, temanın güncelliğidir. Güncel olmayan temaları kullanmak sitenizi yavaşlatır.
WordPress teması seçerken dikkat etmemiz gerekenlerden birisi hız. Demo sitenin URL’sinin hızını ölçün.
Sayfa boyutuna. Sayfa boyutu gibi metrikleri de inceleyin.
Fazla eklentilerden kurtulmak için demo siteyi W3C testinden geçirin.

Görselleri Optimize Etmek

Bir web sitesinde yavaşlamaya neden olan en büyük etken, kullanılan görsellerdir. WordPress sitenizde görselleri sıkıştırmak için ne yapmalısınız?

Görsel sıkıştırmak için birden fazla ücretsiz uygulama vardır. Bu uygulamaların başında TinyPNG uygulaması gelmektedir. TinyPNG uygulaması ile WordPress sitenizde kullanacağınız görselleri ücretsiz şekilde sıkıştırabilirsiniz.

Kullanmadığınız Eklentileri Kaldırın veya Silin

Kullanmadığınız eklentileri sitenizde tutmayın. Bu eklentiler WordPress sitenizin hızını yavaşlatır. Kullanmadığınız eklentileri mutlaka silin. Az eklenti kullanmanız site kaynakları açısından olumlu etkisi olacaktır.

WordPress Bakımı Yapın

WordPress sayfalarında yaptığınız değişiklikler, eklediğiniz veya kaldırdığınız eklentiler sitenizin veri tabanında izler bırakır. Bu izler zamanla sitenizin veri tabanında yer tutup sitenizi olumsuz etkiler. Düzenli bir şekilde WordPress veri tabanı temizliği yaparak gereksiz verilerin oluşmasına engel olabilirsiniz. Bunun için WP-Optimize veya Advanced Database Cleaner eklentilerini kullanabilirsiniz.