KURUMSAL KİMLİK

Son yıllarda önemi aratan kurumsal kimlik, markanın dışarıdan görünen yüzüdür. Kurumsal kimlik, firmaların kendilerini görsel öğeler ile somut hale getirerek imaj oluşturmasına verilen addır. Markalaşma sürecinde oldukça önemli olan kurumsal kimlik, rakipleriniz arasında fark yaratmanızı sağlar.

Markanızın Kurumsal Kimliğe Neden İhtiyacı Var?

Kurumsal kimlik, markanızın görsel temsilcisidir. Hedef kitlenizde ilgi uyandırmak için kullanılan kurumsal kimlik, markanızın mesajını iletmek ve markanızı tanıtmak için en büyük yardımcınızdır. Alanında uzman ekip tarafından farklı tasarımlarla oluşturulan kurumsal kimliğiniz ile rakipleriz arasından fark edilip, hedef kitlenizin dikkatini çekersiniz. Güçlü bir kurumsal imaj yaratmak istiyorsanız, müşterilerinize vereceğiniz mesaj tutarlı olmalıdır. Etkili ve güçlü bir kurumsal kimlik yaratarak hedef kitlenizle güçlü bir bağ oluşturup, kalıcı olursunuz.

Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal kimlik, bir işletmeyi tanımamızı sağlayan, tanıtıcı görsellerdir. Bu görseller sonucu hedef kitlenin gözünde kurumsal imaj oluşur. Kurumsal kimlik, aynı zamanda markanın duruşunu gösterir.
Kurumsal kimliğinizi; logo, web site, kartvizit tasarımları ve sosyal medya platformları yansıtır.

Kurumsal Kimlik Nasıl Olmalı?

Markanız için, müşterilerinizin zihninde yarattığınız imaj çok önemlidir. Bu imajı sağlamak için de kurumsal kimlikten yararlanmanız gerekir. Güçlü bir imaj için kurumsal kimlik nasıl olmalıdır?

Kurumsal kimlik yaratılırken ilk yapılması gereken markanıza uygun renklerle logo tasarlamak. Logo sizi yansıtan bir görseldir. Müşterilerinizin aklında kalabilmek için logo büyük yardımcınız olacak. Logo tasarlandıktan sonra firmanın içinde veya dışında kullanacağı diğer ürünlerin logoya uyumlu halde tasarlanması gerekir. Başarılı bir şekilde oluşturulan kurumsal kimlik, markanızın başarısı için son derece önemlidir.

Kurumsal Kimliğin Avantajları

Kurumsal kimliğinizin markanız için yarattığı avantajlar:
Kurumsal kimlik çalışması yapan bir marka hedef kitlesine güven verir.
İşletmenin kültürü ve kişiliği hakkında bilgi verir.
Tutarlı bir kimlik çalışması işletmeyi tanıtır.
Hedef kitleniz tarafından tanınmanızı sağlar.
Güçlü bir kimlik çalışması, müşteri bilincini arttırır.
Kimlik çalışması markanın rekabet gücünü arttırır.

Kurumsal Kimlik Çalışmasında Başarılı Olan Birkaç Marka

Coca Cola

130 yılı aşkın piyasada olan Coca Cola kırmızı şişelerde satılmasıyla bilinmektedir. Kırmızı renginin Coca Cola ile özdeşleşmesi marka kimliğinin oluşmasını sağlamıştır. Renk ile oluşturulan marka kimliğine en iyi örnek Coca Cola’dır.

Amazon

Amazon 2000 yılında logosunda yaptığı değişiklik ile büyük bir başarı yaratmıştır. Logoda yer alan A’dan Z’ye giden ok ile müşterilerine A’dan Z’ye her şeyi bulabileceklerini göstermektedir. Turuncu ok aynı zamanda gülümseme imajı çizdiği için müşterilere mutlu alışveriş mesajı vermektedir.

Nike

Adını Yunan mitolojisindeki zafer tanrıçasından alan Nike’ın logosu hız ve gücü simgeler. “just do it” sloganı ile dünyada popüler olmuştur. Başarılı bir kurumsal kimlik örneği olan bu slogan ile müşterilere elinden gelenin en iyisini yap mesajı vermektedir.

Kurumsal Kimlik Türleri Nelerdir?

3 çeşit kurumsal kimlik vardır.

Bütüncül Kimlik
Kuruma ait tüm alanlarda ortak göstergelerin kullanıldığı kurumsal kimlik türüdür.

Onaylanmış kurumsal kimlik
Kuruma bağlı şirketlerin ayrı kimliklerinin ve faaliyet alanlarının olduğu ancak arka alanda tek bir kuruma bağlı olduğu ve onun varlığının hissedildiği kurumsal kimlik türüdür.

Marka kimliği
Kurumların her birinin farklı kurum kimliklerinin, imajlarının olduğu, hatta sektörde birbirleriyle rekabet içinde oldukları ancak hepsinin aynı üst kuruma bağlı olduğu kimlik çeşididir.

Kurumsal Kimlik Hangi Alanları Kapsar?

Markayı temsil eden ve akılda kalıcılığı sağlayan her şey kurumsal kimlik alanını kapsar.

Firma logosu
Firmanın faturaları
Firmanın kartvizitleri
Firmaya ait broşürler
Firmanın bayrakları