İNSTAGRAM MI TİKTOK MU ?

İnstagram ve Tiktok platformları oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Her iki uygulamının da oldukça yoğun bir kitlesi var. Tiktok’u çoğunlukla Z kuşağı kullanırken, İnstagram’ı daha çok genç kesim kullanmaktadır. Son güncelleme ile İnstagram’a gelen Reels özelliği Tiktok’a benzetildi. Son zamanlarda İnstagram’ın Tiktok
‘a benzeyeceği bile konuşuldu.
İnstagram, videolara daha çok ağırlık vereceğini duyurdu. Bu duyuru Tiktok’a rakip mi oluyor sorusunu akıllara getirdi.
İnstagram mı Tiktok mu ? sorusu İnstagram’a gelen Reels özelliği ile son zamanlarda oldukça sıkça araştırıldı.
Gelin hep birlikte İnstagram ve Tiktok’un özelliklerine bakalım.

İnstagram ve Tiktok’un Özelikleri

İnstagram ve Tiktok’un teknik özellikleri aynıdır. Her iki platformda da videolara yüz filtreleri ekleme, farklı hızlarda videolar çekme özelliği vardır.
İnstagram mı Tiktok mu araştırmasında en belirgin fark video süreleridir. Tiktok’da 3 dakikalık video çekebiliyorken İnstagram’da 60 saniyelik videolar çekebiliyorsunuz.

İnstagram Tiktok İçerik Farklılıkları

İnstagram mı Tiktok mu araştırmasında önemli olan bir nokta içerik farklılıklarıdır.
Tiktok uygulamasında insanlar çeşit çeşit danslar yapabilmektedir. Fakat instagram’da videolar kişiler arasında paylaşıldığı için insanlar rahatça dans edememektedir.
İnstagram’da videolarınız, takip ettiğiniz kişiler tarafından görüntülenir. Tiktok’ta ise videolarınız Tiktok’u kullanan herkes tarafından görüntülenir.

İnstagram Reels Nedir?

İnstagram Reels özelliği ile kısa videolar çekip, çektiğiniz videolara müzik, efekt ve görsel ekleyebilirsiniz. İnstagram’ın yaptığı duyuruya göre Reels videoları 90 saniyeye çıkacak.
Detaylı bilgi için bağlantıya tıklayın ( İnstagrama gelen son güncellemeler linki)

Tiktok Özellikleri

Tiktok bir video paylaşım platformudur. 3 dakikalık çektiğiniz videolara müzik ekleyebilir, efekt verebilirsiniz. Tiktok’ta çektiğiniz videoları paylaşarak kısa sürede izlenme sayınızı arttırabilirsiniz.

İnstagram mı Tiktok mu Daha Çok Kullanıcıya Sahip ?

İnstagram mı Tiktok mu araştırmasında bir diğer dikkat çekici nokta kullanıcı sayısı. İnstagram kullanıcı sayısı olarak Tiktok’u geçmektedir. İnstagram’ı ortalama yaklaşık 1.8 Milyar insan kullanmaktadır. Tiktok’u ise ortalama 1.5 milyar insan kullanmaktadır.
İnstagram 12 yıldır faaliyetini sürdürmektedir. Tiktok 2022 yılında 738 milyon kullanıcıyı bünyesine eklemiştir.
Tiktok gün geçtikçe kullanıcı sayısını arttırmaktadır.
İnstagram mı Tiktok mu? Sorusunun cevabı kullanıcılara göre değişmektedir. İnstagram mı Tiktok mu? Sorusuna Z kuşağı Tiktok derken çoğunluğu 20-34 yaş aralığında olan insanlar ise İnstagram der.

Biz her iki platformu da seviyoruz, İnstagram ve Tiktok’a gelecek olan yenilikleri merakla bekliyoruz.